- PL—9 Architekci

right
left

Dom w Scheibbs

Udostępnij na Twitterze
Lokalizacja : Scheibbs, Austria
Program : Dom jednorodzinny
Powierzchnia : 187.0 m²
Rok : 2015
Klient : Prywatny

Dom jednorodzinny zlokalizowany jest w cichej mieszkalnej dzielnicy Saffen na północy miasta Scheibbs w Dolnej Austrii. Wąska prostokątna działka rozciągnięta jest wzdłuż osi wschód-zachód i w stronę południową otwiera się pięknym widokiem na dolinę rzeki Erlauf oraz ośnieżone zbocza góry Ötscher.

scheibbs_shwarzplan
Pomimo pięknych scenerii przedgórza Alp działka leży w bardzo wymagającej lokalizacji ze względu na przebiegającą po jej wschodniej granicy linię kolejową oraz drogę na estakadzie od północnego-zachodu. Ochrona przed hałasem stała się zatem największym wyzwaniem projektu.
LACIE-CLOUDBOXFamilyProjekty29 - Schiebbs�4-rysunki CAD20
Aby optymalnie wykorzystać powierzchnię działki oraz zapewnić maksymalną naturalną ochronę przed hałasem od jezdni i torów kolejowych, budynek został dosunięty do północnej granicy działki. Strefa wejściowa z pergolami i wiatą garażową, zlokalizowana po stronie zachodniej, ma stanowić dodatkową barierę akustyczną dla ogrodu.
Aby podkreślić naturalny, dziki charakter ogrodu, wszystkie ścieżki i ciągi utwardzone wysypane są żwirem z miejscowej skały, a ich krawędzie nie zostały uregulowane krawężnikami. Wszystkie pergole i ażurowe zadaszenia zostały natomiast przystosowane do pokrycia przez bluszcze i inne rośliny pnące.
szcheibbs_form
Budynek składa się z trzech równoległych do siebie prostokątnych brył rozciągniętych wzdłuż dłuższej osi działki co zapewnia ekspozycję widokową i słoneczną na najbardziej atrakcyjną z tych względów stronę południową. Bryły budynku podobnie jak budynki sąsiednie przykryte zostały równoległymi do siebie dachami dwuspadowymi, prostopadłym do drogi dojazdowej.  Dachy dwóch wyższych brył mają spadek 30 stopni co ma przywodzić skojarzenia z tradycyjnymi austriackimi schronami górskimi. Dach niższej bryły ma spadek 20 stopni aby możliwe było obsadzenie go roślinnością.
szcheibbs_functionDwupiętrowy budynek podzielony jest na dwie strefy funkcjonalne.
ModelStrefa dzienna, na parterze mieści salon, kuchnię połączoną z jadalnią oraz gabinet.
Model
Amfiladowy układ pomieszczeń parteru umożliwia domownikom
Układ parteru przyjął układ układ amfiladowy Ground floor layout assumes enfilade connection between diningroom, kitchen and office into one spacial flow adjacent to the parallel livingroom with a fireplace area.
Strefa nocna na piętrze mieści 4 sypialnie, garderobę i dużą łazienkę.
01_wiz_widok_na_gore
Duże portfenetrowe okna na południowej i wschodniej elewacji otwierają przestrzenie mieszkalne na widok w stronę góry Ötscher i wizualnie łączą wnętrza z ogrodem. Wszystkie okna z pomieszczeń sypialni na piętrze wychodzą na zadaszenie tarasu pokryte zielonym dywanem.
szcheibbs_structure
Konstrukcja domu oparta jest na systemie lekkich ścian szkieletowych. Prosty schemat konstrukcyjny bazuje na trzech równoległych ścianach nośnych, które stanowią oparcie dla stropów i dachów. W stropie parteru, w celu uzyskania otwartego planu, zastosowano pojedynczą belkę stropową przenoszącą obciążenia na ściany zewnętrzne.